Home Schedule Competitions Demonstration Symposium Participants Visitors Sponsors&Exhibitors Location Organization  Media
cheap ghd cheap ghd straighteners
Humanoid League
 
Results
Will be updated during the competitions.

Thursday, July 7

KidSize, Round Robin 1
09:00 AM: Darmstadt Dribblers - JEAP, KidSize Field A, 11:1
09:15 AM: CIT Brains - RoboPatriots, KidSize Field B, 10:0
09:30 AM: ZJUDancer - SigmaBan Football Club, KidSize Field C, 5:0
09:45 AM: HuroEvolution JR - MRL, KidSize Field D, 4:0

10:00 AM: Robo-Erectus Junior - YRA, KidSize Field A, 4:0
10:15 AM: Phoenix - Pioneros Mexico, KidSize Field B, 5:0
10:30 AM: Team DARwin - UURT Humanoid Robot, KidSize Field C, 10:0
10:45 AM: Fumaoids - WF Woves, KidSize Field D, 2:0

11:30 PM: Darmstadt Dribblers - Cyberlords LaSalle, KidSize Field A, 10:0
11:45 PM: CIT Brains - FalconBots, KidSize Field B, 10:0
12:00 PM: ZJUDancer - Team RO-PE, KidSize Field C, 0:2
12:15 PM: HuroEvolution JR - TKU, KidSize Field D, 0:1

12:30 PM: Robo-Erectus Junior - PERSIA, KidSize Field A, 5:0
01:00 PM: Team DARwin - AUTMan, KidSize Field C, 8:0

02:00 PM: JEAP - Cyberlords LaSalle, KidSize Field A, 0:0
02:15 PM: RoboPatriots - FalconBots, KidSize Field B, 0:0
02:30 PM: SigmaBan Football Club - Team RO-PE, KidSize Field C, 0:4
02:45 PM: MRL - TKU, KidSize Field D, 0:7

03:00 PM: YRA - PERSIA, KidSize Field A, 2:0
03:30 PM: UURT Humanoid Robot - AUTMan, KidSize Field C, 0:6

TeenSize, Round Robin 1
09:00 AM: NimbRo - KMUTT Kickers, TeenSize Field, 9:0 
01:00 PM: NimbRo - AcYut 4, TeenSize Field, 0:0
05:00 PM: KMUTT Kickers - ACYUT 4, TeenSize Field, 1:0

AdultSize, Round Robin
10:00 AM: TeamArchie - RoboErectus SR, AdultSize Field, 0:1
10:45 AM: NTU ST - Tsinghua Hephaestus, AdultSize Field, 0:0
11:30 AM: JoiTech - CHARLI, AdultSize Field, 0:0

02:30 PM: Team Archie - NTU ST, AdultSize Field, 0:0
03:15 PM: RoboErectus Sr - Tsinghua Hephaestus, AdultSize Field, 0:0
04:00 PM: CHARLI - Dutch Roboics, AdultSize Field, 3:0


Friday, July 8

KidSize, Intermediate Round                                                  Results
09:00 AM: JEAP - Robo Patriots,                                           3:0
09:15 AM: Cyberlords La Salle - Falcon Bots,                     2:0
09:30 AM: ZJU Dancer - MRL,                                                3:0
09:45 AM: SigmaBan Football Club - HuroEvolution HR, 0:3
10:00 AM: Pioneros Mexico - PERSIA,                                 1:0
10:15 AM: UURT - WF Wolves,                      (Coin Toss)    0:1

KidSize, Round Robin 2                                                         Results
04:00 PM: Darmstadt Dribblers - Robo-Erectus Junior, 10:0
04:15 PM: CIT Brains - Phoenix,                                         4:0
04:30 PM: ZJU Dancers - AUTMan,                                   3:1
04:45 PM: HuroEvolution - WF Wolves,                            4:0
05:00 PM: Team Ro-PE - Team DARwin,                         0:8
05:15 PM: TKU - FUmanoids,                                             1:2
05:30 PM: JEAP - YRA,                                                       0:1
05:45 PM: Cyberlords La Salle - Pioneros Mexico,         4:0

KidSize, Technical Challenge                                    Referees
12:00 PM: CIT Brains, KidSize Field B                     
12:15 PM: TKU, KidSize Field C                                
12:30 PM: RoboErectus Jr., KidSize Field D           
12:45 PM: Darmstadt Dribblers, KidSize Field B    
01:00 PM: Team DARwin, KidSize Field C              
01:15 PM: AUTMan, KidSize Field D                        
01:30 PM: YRA, KidSize Field B                                
01:45 PM: JEAP, KidSize Field C                              
02:00 PM: MRL, KidSize Field D                               
02:15 PM: PERSIA, KidSize Field B                         

KidSize, Technical Challenge, Ranking (Throw in + Obstacle Drib. + Dbl. Pass = Total)
1. Darmstadt Dribblers:  10    +     0   +  10 = 20
2. TKU:                           3    +  10    +    0 = 13
3. CIT Brains:                 7     +    0   +    0 =   7
4. PERSIA:                     5     +    0   +    0 =   5
5. YRA:                          0     +   3.5  +    0 =  3.5
6. RoboErectus Jr.:         3     +     0   +    0 =  3
7. Team DARwin:            3     +     0   +    0 =  3
8. JEAP:                        3     +     0   +    0 =  3
9. AUTMan:                    1.2  +     0   +    0 =  1.2

TeenSize, Technical Challenge, (Throw in + Obst. + Dbl. Pass = Total)
02:30 PM: NimbRo,                   0 + 10 + 4 = 14

AdultSize Technical Challenge                                
10:00 AM: RoboErectus Sr, AdultSize Field           
10:45 AM: UofM Archie, AdultSize Field                 
11:30 AM:  JoiTech, AdultSize Field                        
12:15 AM: CHARLI, AdultSize Field                        
01:00 PM: Dutch Robotics, AdultSize Field          

AdultSize Technical Challenge, Ranking (Throw in + Obst. + Ft. Race = Total)
1. JoiTech:                0 + 0 + 10 = 10
2. RoboErectus Sr.:   0 + 0 +   7 = 7 
3. CHARLI:               0 + 0 +   5 = 5
4. UofM Archie:         0 + 0 +   0 = 0
5. Dutch Robotics:     0 + 0 +   0 = 0

AdultSize Round Robin                                                     Result
05:00 PM: Team Archie - Tsinghua Hephaestus,         0:0
05:45 PM: RoboErectus Sr - NTU ST,                            1:0
06:30 PM: JoiTech - Dutch Robotics,                              0:0

AdultSize Round Robin, Ranking (points, goals)
Group A 
1. RoboErectus Sr.:           7, 2
2. Tsinghua Hephaestus, 3, 0
3. HuroEvolution AD:         2, 0
4. UofM Archie:                   2, 0

Group B
1. CHARLI:              4, 3
2. YoiTech:              2, 0
3. Dutch Robotics: 1, 0 


Saturday, July 9

KidSize, Intermediate Round                                          Referees / Results
09:00 AM: RoboErectus Jr - AUTMan,                         3:1
09:15 AM: Phoenix - WF-Wolves,                                 3:0
09:30 AM: Darmstadt Dribblers - ZJU Dancers,       10:0
09:45 AM: CIT Brains - HuroEvolution Jr.,                  7:1
10:00 AM: Team DARwin - YRA,                                  9:0
10:15 AM: FUmanoids - Pioneros Mexico,                 7:0
10:30 AM: Team RO-PE - JEAP,                                   6:0
10:45 AM: TKU - Cyberlords La Salle,                         1:1
12:00 PM: Darmstadt Dribblers - AUTMan,               10:0
12:15 PM: CIT Brains - WF Wolves,                              9:0
12:30 PM: Robo-Erectus Jr. - ZJU Dancers,                3:4
12:45 PM: Phoenix - HuroEvolution Jr.,                        4:1
01:00 PM: Team Ro-Pe - YRA,                                       3:1
01:15 PM: TKU - Pioneros Mexico,                                6:0
01:30 PM: Team DARwin - JEAP,                                 10:0
01:45 PM:FUmanoids - Cyberlords La Salle,                1:0

KidSize, Quarter Finals                         Referees
04:00 PM: Darmstadt Dribblers - Phoenix, 8:0
04:30 PM: ZJUDancer - CIT Brains,           1:8
05:00 PM: Team DARwin - TKU,                 9:0
05:30 PM: Team RO-PE - FUmanoids,      1:8

TeenSize Round Robin2
09:00 AM:  KMUTT Kickers - NimbRo,        0:8 
01:00 PM: AcYut 4 - NimbRo,                       0:10
05:00 PM: ACYUT 4 - KMUTT Kickers,       0:4    

AdultsSize Penalty Kick Game for 3rd Group A
09:00 AM: UofM Archie - Huro Evolution AD              0:1

AdultSize Quarter Finals
10:00 AM: Tsinghua Hephaestus - Dutch Robotics,    2:0
11:00 AM: Huro Evolution AD - JoiTech,                    1:0

AdultSize Semi Finals
02:00 PM: RoboErectus - NTU ST                             1:0
03:00 PM: CHARLI - Tsinghua Hephaestus,                4:1


Sunday, July 10

KidSize Semi Finals
09:00 AM: Darmstadt Dribblers - Team DARwIn,      6:12 (after overtime, 5:5 after regular time)
10:00 AM: CIT Brains - FUmanoids,                        5:3

KidSize 3rd Place
12:30 PM: Darmstadt Dribblers - FUmanoids,          8:4

KidSize Final
02:30 PM: Team DARwin - CIT Brains,                    8:1

TeenSize Final
01:00 PM: NimbRo - KMUTT,                                 10:0

Adult Size 3rd Place
10:30 AM:  Huro Evolution AD - Tsinghua Hephaestus,  0:1

AdultSize Final
11:30 AM: Robo Erectus - CHARLI                        0:1

Louis Vuitton Best Humanoid Award: CHARLI (AdultSize)
2nd place: NimbRo (TeenSize)
3rd place: Team DARwIn (KidSize)
Watch Live Match Now
Follow us on FacebookFollow us on TwitterSend us an emailInform your friend(s) about this siteAdd this site to your browser favorites
Total Visitors Since August 3rd 2010