Home Schedule Competitions Demonstration Symposium Participants Visitors Sponsors&Exhibitors Location Organization  Media
Standard Platform League
 
Schedule

Standard Platform League Timetable 2011

Thursday 7th July 2011

 Field AField BField CField D
8:00FIRST ROUND ROBINFIRST ROUND ROBINFIRST ROUND ROBINFIRST ROUND ROBIN8:00
8:20Pools A & EPools B & FPools C & GPools D & H8:20
8:408:40
9:00 B-Human V
RoboEireann
9:00
9:20rUNSWift V
L3M
9:20
9:40TT-UT Austin Villa V
Nao Team Humboldt
9:40
10:00CMurfs V
Austrian Kangaroos
10:00
10:2010:20
10:40UPennalizers V
Cerberus
10:40
11:00HTWK V
NTU Robot PAL
11:00
11:20NUbots V
Nao Devils
11:20
11:40Northern Bites V
WPI
11:40
12:0012:00
12:20Noxious-Kouretes V
Portuguese Team
12:20
12:40Edinferno V
SPQR+UChile
12:40
13:00SPITEAM V
Mi-Pal
13:00
13:2013:20
13:40B-Human V
MRL
13:40
14:00rUNSWift V
WrightEagleUnleashed
14:00
14:20TT-UT Austin Villa V
Dutch Nao Team
14:20
14:40CMurfs V
TJArk
14:40
15:00RoboCup National Committee AssemblyRoboCup National Committee AssemblyRoboCup National Committee AssemblyRoboCup National Committee Assembly15:00
15:20RoboCup National Committee AssemblyNTU Robot PAL V
Noxious-Kouretes
RoboCup National Committee AssemblyRoboCup National Committee Assembly15:20
15:40RoboCup National Committee AssemblyRoboCup National Committee AssemblyNao Devils V
Edinferno
RoboCup National Committee Assembly15:40
16:00WPI V
SPITEAM
16:00
16:2016:20
16:40UPennalizers V
Team Nanyang
16:40
17:00HTWK V
Portuguese Team
17:00
17:20NUbots V
SPQR+UChile
17:20
17:40Northern Bites V
Mi-Pal
17:40
18:00Team Leader's MeetingTeam Leader's MeetingTeam Leader's MeetingTeam Leader's Meeting18:00
18:20Team Leaders' MeetingTeam Leaders' MeetingTeam Leaders' MeetingTeam Leaders' Meeting18:20
18:4018:40
19:0019:00
19:2019:20
19:4019:40
20:0020:00
20:2020:20
20:4020:40
21:0021:00
21:2021:20
21:4021:40
22:0022:00
22:2022:20


Friday 8th July 2011

 Field AField BField CField D
8:00FIRST ROUND ROBINFIRST ROUND ROBINFIRST ROUND ROBINFIRST ROUND ROBIN8:00
8:20Pools A & EPools B & FPools C & GPools D & H8:20
8:408:40
9:00L3M V
WrightEagleUnleashed
9:00
9:20Nao Team Humboldt V
Dutch Nao Team
9:20
9:40Austrian Kangaroos V
TJArk
9:40
10:00RoboEireann V
MRL
10:00
10:2010:20
10:40HTWK V
Noxious-Kouretes
10:40
11:00NUbots V
Edinferno
11:00
11:20Northern Bites V
SPITEAM
11:20
11:40Cerberus V
Team Nanyang
11:40
12:0012:00
12:20NTU Robot PAL V
Portuguese Team
12:20
12:40Nao Devils V
SPQR+UChile
12:40
13:00WPI V
Mi-Pal
13:00
13:20INTERMEDIATE ROUNDINTERMEDIATE ROUNDINTERMEDIATE ROUNDINTERMEDIATE ROUND13:20
13:40X1=RoboEireann V Cerberus 13:40
14:00X2=WrightEagleUnleashed V F-3rd14:00
14:20X3=Dutch Nao Team V G-3rd14:20
14:40X4=Austrian Kangaroos V H-3rd14:40
15:0015:00
15:20X5=Team Nanyang V MRL 15:20
15:40X6=F-2nd V L3M15:40
16:00X7=G-2nd V Nao Team Humboldt16:00
16:20X8=H-2nd V TJArk 16:20
16:40SECOND ROUND ROBINSECOND ROUND ROBINSECOND ROUND ROBINSECOND ROUND ROBIN16:40
17:00Pool IPool JPool KPool L17:00
17:20B-Human V UPennalizers17:20
17:40rUNSWift V F-1st17:40
18:00TT-UT Austin Villa V G-1st18:00
18:20CMurfs V H-1st18:20
18:40Research Presentations18:40
19:0019:00 Austrian Kangaroos
19:05 Dutch Nao Team
19:10 Nao Team Humboldt
19:15 TT-UT Austin Villa
19:00
19:20Race19:20
19:40Team Leaders' MeetingTeam Leaders' MeetingTeam Leaders' MeetingTeam Leaders' Meeting19:40
20:0020:00
20:2020:20
20:4020:40
21:0021:00
21:2021:20
21:4021:40
22:0022:00
22:2022:20

Saturday 9th July 2011
 

 Field AField BField CField D
8:008:00
8:20SECOND ROUND ROBINSECOND ROUND ROBINSECOND ROUND ROBINSECOND ROUND ROBIN8:20
8:40Pool IPool JPool KPool L8:40
9:00X3 V X79:00
9:20X1 V X59:20
9:40X4 V X89:40
10:00X2 V X610:00
10:2010:20
10:40B-Human V X310:40
11:00rUNSWift V X111:00
11:20TT-UT Austin Villa V X411:20
11:40CMurfs V X611:40
12:0012:00
12:20UPennalizers V X712:20
12:40F-1st V X512:40
13:00G-1st V X813:00
13:20H-1st V X213:20
13:4013:40
14:00B-Human V X714:00
14:20rUNSWift V X514:20
14:40TT-UT Austin Villa V X814:40
15:00CMurfs V X215:00
15:2015:20
15:40UPennalizers V X315:40
16:00F-1st V X116:00
16:20G-1st V X416:20
16:40H-1st V X616:40
17:0017:00
17:2017:20
17:40QUARTER FINALSQUARTER FINALSQUARTER FINALSQUARTER FINALS17:40
18:00Q1 = I-1st V K-2nd18:00
18:20Q2 = J-1st V L-2nd18:20
18:40Q3 = K-1st V I-2nd18:40
19:00Q4 = L-1st V J-2nd19:00
19:2019:20
19:40SPL Photo (All teams!)SPL Photo (All teams!)SPL Photo (All teams!)SPL Photo (All teams!)19:40
20:00Open Challenge20:00
20:20Open Challenge20:20
20:40Open Challenge20:40
21:00Open Challenge21:00
21:20Open Challenge21:20
21:40Open Challenge21:40
22:00Open Challenge22:00
22:2022:20

Sunday 10th July 2011

 Field AField BField CField D
8:008:00
8:30FINALSFINALSFINALSFINALS8:30
9:00S1 = Q1-1st V Q4-1st9:00
9:309:30
10:0010:00
10:30S2 = Q2-1st V Q3-1st10:30
11:0011:00
11:3011:30
12:003rd Place = S1-2nd V S2-2nd12:00
12:3012:30
13:0013:00
13:30Winner = S1-1st V S2-1st13:30
14:0014:00
14:3014:30
15:0015:00
15:3015:30
16:00Awards and Closing Ceremony16:00
16:30Awards and Closing Ceremony16:30
17:00Awards and Closing Ceremony17:00
17:30Awards and Closing Ceremony17:30
18:00Banquet18:00
18:30Banquet18:30
19:00Banquet19:00
19:30Banquet19:30
20:00Banquet20:00
20:30Banquet20:30
21:0021:00
21:3021:30
22:0022:00
22:3022:30
23:0023:00
23:3023:30

Watch Live Match Now
Follow us on FacebookFollow us on TwitterSend us an emailInform your friend(s) about this siteAdd this site to your browser favorites
Total Visitors Since August 3rd 2010